معرفی رشته دکتری ژنتیک پزشکی/ شرایط پذیرش در آن/ منابع دکتری ژنتیک پزشکی


معرفی رشته دکتری ژنتیک پزشکی:

ژنتیک پزشکی شاخه ای از علم پزشکی است که در آن به تشخیص و مدیریت اختلالات ارثی پرداخته می شود. در ژنتیک پزشکی از کاربرد ژنتیک در حوضه مراقبت های پزشکی استفاده می شود و تحقیقات روی علل و وراثت اختلالات ژنتیکی در حوضه ژنتیک پزشکی تمرکز دارند. اهمیت ژنتیک پزشکی از این جهت است که حوضه پیشگیری و یا شروع قدم هایی برای درمان اختلالات ژنتیکی از جایگاه ویژه ای  در علوم پزشکی و بهداشتی برخوردار است .دکتری ژنتیک پزشکی یکی از رشته های جذاب و پر طرفدار آزمون دکترای وزارت بهداشت می باشد و رقابت برای پذیرش در آن بسیار بالاست. فارغ التحصیلان دکتری ژنتیک پزشکی می توانند به عنوان پژوهشگر ، استاد دانشگاه و یا به عنوان مسئول فنی آزمایشگاه ژنتیک مشغول به کار شوند.

رشته های مجاز برای شرکت در کنکور دکتری ژنتیک پزشکی:

بر اساس اعلام مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت تنها رشته های زیر می توانند در دکتری ژنتیک  پزشکی شرکت نمایند:

کارشناسی ارشد یا بالاتر در رشته ژنتیک ، ژنتیک انسانی ، بیوشیمی بالینی ، ایمنی شناسی پزشکی ، زیست شناسی (گرایش های علوم سلولی و مولکولی ، ژنتیک و بیوشیمی ) ، زیست فناوری پزشکی (بیوتکنولوژی پزشکی ) ، هماتولوژی (خون شناسی ) ، بیوتکنولوژی میکروبی ، دکتری عمومی پزشکی ، دندان پزشکی و داروسازی و یا متخصصان رشته های مختلف پزشکی ، دکترای علوم آزمایشگاهی ، دامپزشکی

دروس امتحانی و ضرایب دروس دکتری ژنتیک پزشکی:

دروس امتحانی دکتری ژنتیک پزشکی و ضرایب دروس این رشته شامل موارد زیر می باشد:

ژنتیک انسانی (80 سوال- ضریب 5) ، بیوشیمی بالینی (20 سوال- ضریب 2) ، استعداد تحصیلی (30 سوال- ضریب 1)

منابع دکتری ژنتیک پزشکی وزارت بهداشت:

با توجه به این که منابع آزمون رشته های دکتری ژنتیک پزشکی وزارت بهداشت به صورت رسمی از  سوی مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام نمی شود، منابع مختلفی از سوی موسسات آموزشی مختلف معرفی می شود. از این رو در اینجا با تکیه بر تجربه اساتید موسسه آموزشی و پژوهشی مدیکال به بررسی منابع اصلی برای آمادگی داوطلبان عزیز می پردازیم

منابع درس ژنتیک پزشکی با ضریب 5:

چهار رفرنس اصلی با بیشترین تعداد سوالات:

ژنتیک پزشکی امری

ژنتیک مولکولی انسانی استراخان

مهندسی براون

ژنومیک و ژنتیک در پزشکی استراخان

رفرنس هایی با با اهمیت کمتر:

ژنتیک پزشکی جورد

ژنتیک پزشکی کانر

سیتوژنتیک بالینی جرسن

سیتوژنتیک بالینی گاردنر

بخش ژنتیک ایمنی از کتاب ابولعباس

درس بیوشیمی بالینی در منابع دکتری ژنتیک پزشکی:

درس بیوشیمی بالینی دارای 20 سوال در کنکور دکتری ژنتیک پزشکی می باشد. با توجه به این که تقریبا ۱۲ سوال از این سوالات مرتبط با مباحث ژنتیک بیوشیمیایی می باشد، پیشنهاد می شود که داوطلبان عزیز روی بخش های بیوشیمی کتاب های ژنتیک تسلط کافی داشته باشید. باقیمانده سوالات درس بیوشیمی بالینی (تقریبا 8 سوال) صرفا مرتبط با مباحث بیوشیمی بالینی می باشند و کتاب های بیوشیمی دولین و استرایر و کتاب بیوشیمی پزشکی دکتر رضا محمدی به عنوان منابع اصلی آن پیشنهاد می شوند.

موسسه مدیکال بنا دارد تا با کمک و مشاوره با اساتید متخصص بیوشمی بالینی داوطلبان کنکور دکتری ژنتیک پزشکی را هر چه بیشتر برای این قسمت از سوالات آماده سازد. لذا در دوره های آموزشی و کلاس های کنکور موسسه مدیکال این مباحث به صورت جداگانه آموزش داده شده و جزوات کامل ارئه می شوند.

درس استعداد تحصیلی در منابع دکتری ژنتیک پزشکی:

از سال 1397 درس استعداد تحصیلی به کنکور دکتری ژنتیک پزشکی وزارت بهداشت اضافه شد. برای این مبحث مطالعه تست های شمابه در کنکور دکتری وزارت بهداشت پیشنهاد می شود. علاوه بر آن کتاب استعداد تحصیلی هادی مسیح خواه به عنوان منبع مناسب پیشنهاد می شود.

 

اساتید موسسه مدیکال بر پایه این رفرنس ها اقدام به گردآوری جزوات منحصر به فرد و جامع با پوشش دهی کامل کرده اند که نیاز برای مطالعه رفرنس های زیاد و پراکنده را مرتفع می سازد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید:

شماره تماس: 09109874275

ایمیل: info@medkonkoor.ir

اشتراک در شبکه های اجتماعی